Wymiana rozrządu – kiedy wymienić

Odpowiednie osiągi współczesnych samochodów nie są możliwe do spełnienia, jeżeli układ rozrządu nie jest w idealnym ustawieniu i w odpowiednim stanie. To rozrząd jest odpowiedzialny za synchronizację zaworów z wałem korbowym. Niewielkie zaniedbanie, spóźniona wymiana rozrządu(pasek, rolki, napinacze, uszczelki) lub brak wymiany pompy wody, może zakończyć się poważną awarią całego silnika.


kompletny rozrząd

O rozrządzie

Rozrząd napędza się z wykorzystaniem paska lub łańcucha. Drugie rozwiązanie uchodzi za trwalsze a jego żywotność jest dłuższa niż pasek ale mniejsza niż żywotność samochodu. Wymiana łańcucha rozrządu zależy od jego stanu czyli od długości-rozciąga się.  Mocniej  rozciągnięty tym bardziej  słychać stukający dźwięk od strony przodu silnika przy dodawaniu gazu, taki łańcuch rozrządu wymaga wymiany. Bardzo możliwe, że wymiany wymagają również koła zębate rozrządu. Popularniejsze jest stosowanie w silnikach mniej trwałych, ale tańszych, pasków. Wymiana paska rozrządu to obowiązkowa czynność serwisowa. Rozrząd odpowiada w silniku za to, żeby tłoki pracowały w odpowiedniej synchronizacji z zaworami. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia paska,  może dojść do sytuacji, kiedy tłok uderzy w otwarty zawór niszcząc silnik. Także wymiana paska rozrządu oraz wymiana pompy wody, to obowiązkowe czynności.

Wymiana paska rozrządu oraz wymiana pompy wody

Jeżeli nadejdzie pora na wymianę paska rozrządu, nie myślmy o samodzielnym przeprowadzeniu operacji. Jest to zadanie dla wykwalifikowanego warsztatu, który posiada odpowiednią wiedzę i sprzęt m.in.. blokady rozrządu. Nie traktujmy również sugestii mechanika o konieczności wymiany akcesoriów towarzyszących rozrządowi, jako naciągania nas na koszty. Bo rozrząd, to również napinacz oraz rolki prowadzące. W sytuacji kiedy pasek rozrządu napędza pompę wody jest to kolejna rzecz do wymiany. Dobry mechanik powinien nam o tym przypomnieć. Bardzo ważne jest odpowiednie napięcie paska po jego wymianie. Za słabo lub za mocno napięty pasek będzie się dużo szybciej zużywał i kierując się przebiegiem, łatwo możemy przeoczyć odpowiedni moment na jego wymianę. Wymiana pompy wody, która odpowiada za odpowiednie chłodzenie silnika, może przedłużyć żywot silnika.

Wymiana rozrządu

Części

Wymiana kompletnego rozrządu to obowiązek korzystania z nowych części. Najlepsze są części renomowanych producentów zakupione w ASO oraz dopuszczalne jest zastosowanie wysokiej jakości zamienników. Inwestycja w dobre części podczas wymiany paska rozrządu, zwróci nam się w postaci dłuższego okresu do kolejnej wymiany oraz mniejszego ryzyka awarii. Wymiana pompy wody, w temacie wyboru części, rządzi się tymi samymi prawami.

Trzeba poinformować każdego użytkownika samochodu, że zainwestowane pieniądze pozwolą nam uniknąć ewentualnych olbrzymich kosztów w przypadku awarii rozrządu. Nie zapominajmy również o jednoczesnej wymianie pompy wody.

Serwis Abpol wykonuje wymiany rozrządu fachowo oraz szybko we wszystkich samochodach w konkurencyjnej cenie.

Co się może stać, jeśli nie wymienimy paska rozrządu w terminie

Uszkodzenia wynikające z nieterminowej wymiany paska rozrządu

Uszkodzony pasek rozrządu

Urwany pasek rozrządu spowodował uszkodzenia tłoków w cylindrach, silnik wymaga wymiany lub generalnego remontu

Kiedy tłok spotka się z zaworem

Blok silnika pękł, kolejne uszkodzenie spowodowane brakiem wymiany paska rozrządu

Pęknięty blok silnika poprzez urwany pasek rozrządu


Godziny otwarcia:

od Poniedziałku do Piątku. 7:30 - 16:00 W przypadku późniejszych godzin odbioru lub przyjęcia prosimy o telefon