Przegląd okresowy a badanie techniczne

Przegląd okresowy pojazdu, inaczej potocznie nazywany przeglądem technicznym samochodu, powszechnie może być mylony z pojęciem okresowego badania technicznego auta.

Przeprowadzenie badania technicznego pojazdu jest obowiązkowe dla każdego kierowcy, ponieważ warunkuje dopuszczenie samochodu do ruchu po drogach, przeprowadzane jest w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.

Przegląd okresowy samochodu to czynność zalecana przez producenta, najczęściej kojarzona z kontrolą auta w autoryzowanym serwisie – w przypadku aut relatywnie nowych.

 

Nowe samochody poddawane są przeglądom technicznym po 3 latach od momentu zarejestrowania. Kolejne zaś wykonywane są po dwóch latach. Samochody 5-letnie oraz starsze podlegają wymogom corocznych badań technicznych.
Zatem badanie techniczne pojazdu to nie to samo co przegląd techniczny auta.
Ani badania techniczne ani przeglądy okresowe pojazdów nie powinny być traktowane wśród kierowców jako przykra konieczność lub niewygodna czynność. Diagności sprawdzają przede wszystkim elementy mające wpływ na bezpieczeństwo – diagnozują usterki, które mogą zagrażać kierowcy, pasażerom oraz innym uczestnikom ruchu drogowego.

Przegląd okresowy pojazdu – czym jest i co zawiera się w jego zakresie?
Przegląd okresowy samochodu to wyznaczana przez danego producenta pojazdu okresowa czynność mająca na celu wymianę części eksploatacyjnych oraz płynów. Częstotliwość kontroli pojazdu zależy od modelu pojazdu oraz wersji silnika. W obecnych czasach wiele aut wyposażonych jest w komputery pokładowe, które na podstawie warunków eksploatacji danego pojazdu informują o nadchodzącym terminie wykonaniu przeglądu okresowego.
Dla każdego pojazdu informacja o konieczności np. wymiany oleju może się różnić – w zależności od stylu jazdy kierowcy. Podstawowy przegląd auta zawiera przede wszystkim wymianę filtra oleju oraz wymianę oleju silnikowego. Dodatkowo, w zależności od marki oraz modelu samochodu, jego przebiegu, wieku, podczas przeglądu okresowego wykonuje się między innymi:

wymianę:

 • płynu hamulcowego
 • płynu chłodniczego
 • filtra powietrza
 • świec (jeśli auta mają silnik benzynowy)
 • rozrządu

sprawdzenie:

 • stanu układu wydechowego
 • stanu układu hamulcowego
 • stanu układu kierowniczego
 • stanu zawieszenia
 • ciśnienia w oponach
 • płynu chłodniczego
 • filtra powietrza
 • świeć (jeśli auta mają silnik benzynowy)
 • przeprowadzenie diagnostyki komputerowej pojazdu
 • w zależności od tego czy mamy do czynienia z silnikiem wysokoprężnym – uzupełnienie płynu katalitycznego

 

Sprawdzenie serwisowe

 

Korzyści z wykonywania cyklicznego przeglądu okresowego samochodu

Skontrolowanie samochodu w formie przeglądu okresowego nie jest czynnością obowiązkową, zatem nikt nie może zmusić kierowcy czy właściciela pojazdu do wykonania takiej czynności. Każdy jednak powinien mieć na uwadze, że systematyczne wykonywanie przeglądu okresowego w samochodzie łączy się z niewątpliwymi korzyściami:
• wpływa na utrzymanie gwarancji danej przez producenta pojazdu – wybrani na rynku producenci wyznaczają nawet 10-letnią gwarancję na niektóre elementy pojazdu
• systematycznie serwisowany samochód zwiększa prawdopodobieństwo bezawaryjnego użytkowania
• punktualne przeglądy wpływają na zagwarantowanie bezpiecznej, komfortowej oraz bezstresowej jazdy
• regularnie serwisowany samochód może zachować docelowo wyższą wartość na rynku aut używanych.

Ceny przeglądów okresowych samochodu

Ceny przeglądów okresowych aut zależą od zakresu wykonanych czynności – liczby wymienianych części, ilości płynów, marki, modelu pojazdu, a nawet lokalizacji. Często sprawdzenie okresowe pojazdu może być kwotą zryczałtowaną tak, aby klient mógł oszacować ile będą kosztować kolejne, przyszłe przeglądy.

Dlaczego warto wykonać przegląd okresowy pojazdu w warszawskim serwisie ABPOL?

1. Zadbamy o zminimalizowanie ceny oraz czasu wykonania przeglądu Twojego samochodu.
2. Gwarantujemy sprawdzenie wszystkich punktów serwisowych Twojego pojazdu oraz rzetelne naprawienie wszystkich usterek.
3. Zapewnimy rzetelną pomoc oraz fachowe doradztwo w celu utrzymania Twojego auta w sprawnej kondycji technicznej.
4. Doradzimy w zakresie przyszłej profilaktyki mającej na celu prawidłową eksploatację Twojego pojazdu.
5. Zadbamy o nienaganny wygląd Twojego auta po przeglądzie – w ramach naszych usług i w zależności od pogody wykonujemy czyszczenie wewnątrz oraz mycie samochodu.
6. Nasz serwis mechaniczny w Warszawie to zaufany warsztat samochodowy i setki zadowolonych klientów.
Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszego fachowego wsparcia w zakresie przeglądu okresowego auta osobowego i dostawczego!


Godziny otwarcia:

od Poniedziałku do Piątku. 7:30 - 16:00 W przypadku późniejszych godzin odbioru lub przyjęcia prosimy o telefon